REHBERLİK

  REHBERLİK VE DANIŞMA BİRİMİ

Rehberlik ve danışma birimi; dil-konuşma bozuklukları hakkında rehberlik yapmak, birey ve aileleri bu konuda bilgilendirerek merkezimize başvuran çocuk ya da yetişkinlerin gelişimini desteklemek amacıyla kurulmuştur. Bu birimde; dil ve konuşma bozukluğu olan bireyi ve çevresini daha iyi tanıyarak ihtiyaçları doğrultusunda gelişimi amaçlayan çalışmalar yapılmaktadır.
Rehberlik ve danışma birimi ekip yaklaşımından hareketle kurum bünyesindeki öğretim üyeleri, dil ve konuşma terapistleri, psikolojik danışman, öğretmenler, özel eğitimciler, odyolog ve hemşire ile iş birliği içinde hizmet vermektedir. Aileler ve bireyler; öncelikle DİLKOM içinde alabilecekleri hizmetler ve sürecin nasıl ilerleyeceği hakkında bilgilendirilmektir. Gerekli görülen durumlarda DİLKOM dışındaki diğer kurum ve uzmanlara yönlendirme yapılmaktadır.
Rehberlik ve danışma biriminde; dil ve konuşma bozukluğu olan çocuk için en uygun müdahalenin gerçekleştirilebilmesi için çocuğun ailesi ile bilgi alışverişinde bulunularak çözüm doğrultusunda danışmanlık sunulmaktadır. Anne-babaların, çocuklarıyla en yoğun iletişim içinde olan ve çocuklarını en iyi tanıyan bireyler olmalarından dolayı değerlendirme ve terapi sürecine etkili bir şekilde katılımına önem verilmektedir. Bunun yanında, anne-babanın bilgisi dahilinde okuldaki öğretmeni çocuğun durumu hakkında bilgilendirilmektedir. Böylelikle çocuğa yönelik davranışlarda tutarlılık hedeflenmektedir.

DİLKOM’dan hizmet alan bireyler ve aileler, rehberlik ve danışma ihtiyacı hissettiklerinde Uzman Dil-Konuşma Terapisti ve Uzman Psikolojik Danışman Şükriye Kayhan Aktürk’ten randevu alarak görüşme talebinde bulanabilirler.
Randevu için,
E-posta: hasanpamuk@anadolu.edu.tr
Tel: 0 (222) 335 0580/2193
Faydalı Linkler:
https://www.dktd.org/